Van için her daim Rock (Okan Bayülgen)

Tarih:23 Ekim 2011

Yer: Van

Saat 13.41’de büyük bir sarsıntı başladı, yer yerinden oynadı. 25 saniye süren bu felaket, arkasında 604 ölü,4152 yaralı,2262 enkaz bıraktı. Cumhuriyet tarihinin en büyük depremini yaşamışlardı. Depremin şiddeti 7.2 idi. Depremin merkez üssü olan Tabanlı köyünde ise bu rakam 9 idi. İnsanlar enkazların altında ve üstünde yaşam mücadelesi veriyorlardı. Ahçı sarsıntılar sayesinde sürekli tedirgindiler. Van’ın yardıma ihtiyacı vardı. Ve halk seferber olup Van için bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı. Böyle bir durum karşısında da halkın ve düşenin müziği olan Rock’da payına düşeni yapmıştı. Van için Rock etkinliği ile Van a yardım toplamıştı. 12 bin bilet kısa sürede tükenmişti. 4 yardım tırı tıka basa dolmuştu. biletler bitmesine rağmen insanlar konsere geliyor ve getirdikleri erzak, gıda vb ürünleri görevlilere teslim ediyorlardı. İşte Rock 90’larda bozulan imajını böyle etkinlik ve böyle etkinliklere destek verenler sayesinde düzeltti. Ve böylece Rock halkın ve düşenin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Rockçı yada Rocker olmak için Rock müzik icra etmenize gerek yoktur. Çünkü Rock bir müzik türünden ibaret değildir. Rock, bir duruş ve dünya görüşüdür o yüzden Rocker olmak için Rock’a gönül vermiş olmanız yeterlidir. Buna örnek olarak Okan Bayülgen’i örnek gösterebiliriz.

Yıllarca televizyonda program yaptı. Popüler kültürün ona verdiği gücü Rock’ın gelişmesi ve imajının düzelmesi içinde kullandı. Rock’a sadece gönül veren Okan Bayülgen değildir ama Rock için yaptıkları da azımsanacak şeylerde değildir. 90’lardaki olan olaylar halkın gözünde Rock’ın imajını bir hayli sarsmıştı. Siyah giyen ve saçı uzun olan herkes satanist ilan ediliyor toplum tarafından dışlanıp linç ediliyordu. Hâlbuki halk Türkçe Rock’ı sevmiş Türkçe Rock müzisyenlerini bağrına başlamıştı. Rock, İlk nesil Rockçıların oluşturduğu imajın çok zıttı bir imaja bürünmeye başlamıştı. Okan Bayülgen ise yaptığı programlar ve resimli Rock ansiklopedisi ile Programının müziğini Hayko Cebkin’e yaptırmasıyla, sıklıkla programına Rockçıları davet etmesiyle, gitar gecesi programları ile halka Türkiye’de nasıl yeteneklerin olduğunu göstermesiyle ve yeni nesil ile eski nesil Rockçıları bir araya getirerek çoğu Rocker’ın hayalini süsleyen bir programı gerçekleştirmesiyle ve Van için Rock etkinliğini desteklemesi ile Rock’ın imajının düzelmesinde büyük etkisi oldu. Tüm bu yaptıklarını yapmak zorunda değildi ama yaptı. Zaten o her zaman alışılmışın dışında şeyler yaptı. Programlarının konusundan, konuklara ve Stüdyo’nun dekoruna kadar her şey alışılmışın dışındaydı. Eğer özel program değilse konuklar genelde birbirinden alakasız kişiler olurdu. Bazen masada bir manken de yazar da dönemin internet fenomenleri de oyuncular da Rockçı da popçu da olurdu. Kimi zaman eğlendirir kimi zamanda yaptığı özel programlar ile insanların yeni şeyler öğrenmesine kafalarında ki soru işaretlerini gidermesine vesile olurdu.

Bazıları onu sever bazıları da sevmez ama her şeye rağmen onun Rock müziğe ve bize kattıklarını kimse değiştiremez.

Efe Argana (Rockaabi)”


Bu yazıyı paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir