Andrei Tarkovsky’nin efsane üçlemesi “Stalker, The Mirror, Solaris” Başka Sinema’da!

Sinema tarihinin en önemli yazar ve yönetmenlerinden olan Andrei Tarkovsky’nin efsanevi üçlemesi “StalkerThe MirrorSolaris” 14 Haziran 2019’da Başka Sinema aracılığı ile sevenleri ile buluştu. Bireyin içsel dünyasındaki anlam arayışını inanç, metafizik, aşk gibi kavramlar çerçevesinde sinema dünyasına kazandıran Tarkovsky, şiirsel anlatımın da öncüsü olmuştur.
Bu sebeptendir ki her filminde içsel inancın bütünlüğünü, bireyin metafizik dünyada var olma halini, evrenin kozmik bütünlüğünü ve bunun gibi birçok konu çerçevesinde izleyiciye sunar. Ve bu sunum öyle bir sunumdur ki bireyi uzun bir süre etkisi altında bırakmayı amaç edinir.  

Kısaca gösterimde olan filmlerin konusunu ele alacak olursak,


STALKER: Dünyaya düşen dev göktaşı yaşamı yerle bir ederken Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşur. Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. İçeride yaşayan güç insan zihni tarafından hayal edilmesi mümkün olmayacak güçteki bir varlıktır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine sadece Stalker’lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler. 
Stalker, ailesinin tüm itirazlarına rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim adamına ve bir yazara eşlik etmeye karar verir. 


THE MIRROR: 
Mirror filmi Tarkovsky’nin hayatını konu edinmektedir.  Film, Andrei Tarkovsky’nin kendi hayatı üzerinden aşk, bağlılık, anılar ve hayata dair birçok şeyi gözler önüne seriyor. II. Dünya Savaşı öncesinde geçen film, ormanın içinde bir klübede geçiyor. Filmde  Tarkovsky’nin eski karısı, annesi, babası, kendi hayatı ve ebeveynlerinin kuşakları arasında bir yolculuğu çıkılıyor. 


SOLARIS: 
Solaris belirgin bir gezegen bilincine sahiptir. Oraya gelen dünya insanlarının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. Burada olanları araştırmakla görevli olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden payını alacaktır şüphesiz. Böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir.  

 


Bu yazıyı paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir