Cinsiyetsiz olmak istiyorum.

Bu beyanımın, son yıllarda moda olan cinsiyetsizlik akımı ile hiç ilgisi yok açıkçası. Giyim tercihlerimle ilgili değil konu. Kadın hakları ve LGBTI bireylerle ilgili çalışmalar yapan bir kadın olarak cinsel kimlikle ilgili bir sorunum da yok. Ben sadece, bir idea olarak varlığımın kabul edilmesini istiyorum.

Mesela:

Herhangi bir konuda fikrimi belirtirken, bu fikrin cinsiyetimden kaynaklanıyor olduğu ön yargısının kırılmasını istiyorum.

Yeni girdiğim bir ortamda rastgele bir kalabalığa değil de, hemcinslerimin çoğunlukta olduğu bir kalabalığa dahil olmak zorunda kalmak istemiyorum.

Erkeklerin bana herhangi bir konuda, kadınlar bu konuda ne düşünür diye sormasını istemiyorum, çünkü bilmiyorum. Açıkçası, erkeklerin de konular hakkında ne düşündüğünü bilmiyorum. Cinsiyetler üzerinden genelleme yapılmasını istemiyorum.

Karşımdaki insanların benimle cinsiyetime göre değil, fikirlerime göre konuşmalarını istiyorum.

Bir ortamda dikkat çeken şeyin cinsiyetim değil, ilginç fikirlerim olmasını istiyorum.

Anne ve baba olmanın kişilere eşit şekilde sorumluluk getirmesini istiyorum.

Eşit çalışma şartlarında çalışabilmek, cinsiyetten bağımsız eşit şekilde maaş alabilmek istiyorum ve bunun getirdiği yetki ve sorumlulukların bana verilmesini istiyorum.

Toplumun her kesiminde herkesin, her cinsiyetten kişiyle rahatlıkla arkadaşlık edebilmesini istiyorum.

Kadın gibi kadın, adam gibi adam, erkek gibi kadın, kız gibi oğlan gibi kavramların toplumdan yok olmasını istiyorum.

Evlendikten sonra insanların üzerine yüklenen karı, koca, hanım, bey, evin direği, dişi kuş gibi kurumsal ve yük getirici kavramların kalkmasını istiyorum.

Kız çocuklarına yüklenen hanım hanımcık olma ve erkek çocuklarına yüklenen haşarılık rollerinin annelerin beyinlerinden silinmesini istiyorum.

Bu örnekleri o kadar çoğaltabilirim ki. Ama aslında ben, diğer tüm insanlar gibi sadece görülmek istiyorum ve bunun cinsiyetten soyutlanmış şekilde olmasını istiyorum.

Bana baktığınızda sadece içimdeki ideayı görün, diğer tüm detaylar etrafımdaki hareler gibi parıldasın istiyorum.

Sizce çok şey mi istiyorum?

Facebook Yorumları