Sıkı durun dostlar, sizinle doğa yolculuğuna çıkıyoruz.

Bu bölümde sizinle Trakya bölgesinin Istrancalar adıyla da bilinen Yıldız Dağlarının Mahya Dağı zirvesi rotalı doğa yürüyüşü kapsamında bir yolculuğa çıkacağız. Günün ilk ışıklarında buluşan; 2018 yılında kurulmuş olan Marmara Doğa Sporları ve İhtisas Kulübü (MARDOSK) üyeleri üniversite kapısı önünden servisleriyle yola çıktılar.

438 rakımlı Evciler Köyüne varan ekip yürüyüşe Evciler Köyü yakınında bulunan göletten başlamak amacıyla geldiğinde kahvaltı için köy kahvesini tercih etti. Üyeler köy kahvesi çayının tadının eşsiz olduğunu dillendirmekten kendilerini alıkoyamadılar. Ve kahveden ayrılarak rotanın başlangıç noktasına gelen ekip öncü ve artçı belirlenip ve ekipmanlar kontrol edilip kervan yolda dizilir şiarıyla geç olmadan yola çıktı. Zirveye yaklaşmadan önce başlayan kar ve soğuk hava her ne kadar zorlasa da ekibi zirveye tırmanmaktan alıkoyamadı. Zirveye az kala başlayan kar örtüsü giderek kalınlaştı. 300 metrelik sarp ve zor bir yamacı gerisinde bırakan ekibimiz Ara ara mola vererek zirveye ulaştı. Ekibimizi zirvede karşılayan, zirveye ev sahipliği yapan NATO radar üssünün çoban köpekleri oldu. Mahya Dağı zirvesi ayni zamanda 1031 metre olup Yıldız Dağlarının en yüksek noktasıdır. Hatta zirveden bakınca Bulgaristan’ı görmek mümkündür. Zirvede soluklanan ekibimiz öğlen yemeği molası için inişe geçti.

Rüzgar almayan bir vadiye inen ekip ateş yakıp ısındı ve yemek molasından sonra köye vardı. 11 kilometrelik rota bitirildi. Köy kahvesinde ekibimizi bekleyen bir sürpriz de köylü kadınların ekibimiz için hazırlamış olduğu çorba ikramıydı. Ekibimiz çorbalarını içtikten sonra oldukça zevkli bir parkuru geride bırakmanın vermiş olduğu yorgunlukla servislere binip köyden ayrıldılar. Bu vesileyle bize ayrılan satırların sonuna geldik. Umarım okurken keyif almış kendinizi doğaya yakın hissetmişsinizdir Bir sonraki bölümde yeni bir rotayla görüşmek üzere sevgili doğa severler. Hoşça kalın!

Polat Siper

Facebook Yorumları