Fleetwood Mac grubunun kurucularından Peter Green 73 yaşında hayatını kaybetti.

1967 senesinde davulcu Mick Fleetwood ile birlikte Green, Fleetwood Mac grubunun temellerini attı. Sonrasında bas gitarist John McVie de katılmış ve onun da etkisiyle grubun adı Fleetwood Mac olmuştu.

Peter Green, aynı zamanda grubun ünlü parçası da olan “Albatross”u bestelemiş ve bu parça grubun ilk ve tek liste başı çalışması olmuştu.

İlk albümleri 1968 yılında yayımlanan Fleetwood Mac ile 1970 senesinde yollarını ayıran Peter Green, aynı zamanda “Black Magic Woman”, “Oh Well” ve “Man of the World” gibi parçaların da yazarıydı.

Aynı zamanda blues geleneğinin de bir temsilcisi olan ve de olağanüstü bir yeteneğe sahip olan Green, Rolling Stone dergisinin ‘En İyi 100 Gitarist’ değerlendirmesinde 58. sırada yer almış; Guitar Player dergisi tarafından yapılan Tüm Zamanların En İyi 50 Gitaristi listesine girmiş ve 1996 yılında Mojo dergisinin değerlendirmesinde tüm zamanların en iyi 3. gitaristi seçilmişti.

Cumartesi günü uykusunda hayata veda eden Peter Green için Fleetwood Mac’in solisti Stevie Nicks şu açıklamayı yaptı: “İlk yıllarda grup Peter Green’in Fleetwood Mac’i olarak anılırdı. Bunun için sana teşekkür ederim Peter Green. Hayatlarımızı değiştirdin”.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

 

 

Facebook Yorumları