Hecatomb ” Türkiye gibi bir yerde 20 yıl aralıksız death metal çalabilmek gerçekten gurur verici bir şey.”

 

Merhaba, öncelikle okurlarımıza kısaca Hecatomb’un nasıl kurulduğundan ve kısaca hikayenizden bahseder misiniz?

Ulaş: Selam. Hecatomb 1999’da ben (Ulaş Işıklar) ve gitarist Sertan Algüney tarafından kuruldu. Kısa zaman içinde bass’a Rıfat Şahin ve davula Çağatay Özdaş’ın katılımıyla kurucu kadro tamamlandı. Bu kadro ile ilk albümümüz Decomposed in Hecatomb’u (2003) Poem Productions etiketiyle yayınladık. Sonrasında kadroda birtakım değişikliklerle yolumuza devam ettik. 2006’da yine aynı firmadan Impaled Apocalypse adlı ikinci albümümüz çıktı. Bu albümün arkasından yine kadro değişiklikleri yaşadık. Goremaster gruba dahil oldu ve Rıfat gitara geçti. 2011’de Nice To Eat You adlı Çek firmadan üçüncü albümümüz Mighty Chaos’u çıkardık. Tüm bu süreçte konserler sürekli devam etti tabii ki. Yerli ve yabancı birçok grupla aynı sahneyi paylaştık. Hala da çalmaya devam ediyoruz.

Hecatomb Death Metal tarihimize mührünü vurmuş bir grup ve 20.yılınızı kutluyorsunuz. Şöyle bir 2o yılı düşündüğünüzde neler hissediyorsunuz?

Ulaş: Hissettiğim en majör duygu gurur. Çünkü Türkiye gibi bir yerde 20 yıl aralıksız death metal çalabilmek gerçekten gurur verici bir şey. Zorluklar sürekli oluyor ama önemli olan ruhu yitirmeden devam edebilmek.

Son albümünüz bildiğim kadarıyla 2011 yılında yayınlanan ve hastası olduğumuz “Mighty Chaos” idi, bu albüm yurtdışında farklı  önemli firmalardan yayınlanmıştı . Peki bizleri bekleyen yeni bir sürpriz olacak mı, yeni bir albüm var mı gündeminizde?

Ulaş: Evet, yeni albüm yapacağız. Mighty Chaos sonrası büyük bir ara oldu yeni albüm öncesi. Bu tabii yaşların oldukça ilerlemesi, aile, iş vs. durumlarının zorlamasıyla ilgili. Fakat yeni parçalar üretiyoruz ve dördüncü albümü kaydedeceğiz. Ne zaman çıkar bilmiyorum ama gündemimizde bu kesinlikle var.

Hecatomb denince aklıma hep Extreme Metal’in en etkili gruplarından biri gelir ve yayınladığınız çalışmalar gerçekten benim için çok değerlidir. Son yıllarda Gerek Death Metal gerekse Black Metal piyasası oldukça güzel grupların çıkışına tanık oluyor. Genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz tüm bunları?

Ulaş: Teşekkürler. Yerli piyasanın gelişimine bakıldığında, belli dönemlerde kısırlaşan belli dönemlerde ise canlanan bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülke içindeki şartlarla ilgili olduğu kadar, dünya metal piyasasındaki trendlerle de alakalı olabiliyor. Son dönemde özellikle extreme piyasada etkili yerli grupların çıkması çok sevindirici. Yeni kuşağın bu türde müzik icra etmesi bizi sevindiriyor.

20.yıl Konserleri başka şehirlerde de olacak mı?

Ulaş: Evet, sonbaharda Ankara ve İstanbul’da 20. Yıl konserleri yapmayı düşünüyoruz.

Geceye dair sürpriz T-shirtleriniz var, Açıkçası görünce çok beğendim (en kısa zamanda edineceğim), peki onun dışında arayıp ta bulamayanlar için  bugüne dek yayınladığınız albümlerde yeniden basılacak Mı?

Ulaş: Eski t-shirleri yeniden basmayı düşünebiliriz. Ama şu an yeni dizaynın dağıtımıyla ilgileniyoruz.

2013 yılından beri ülkemizde Baba grupların geri dönüşüne şahit oluyoruz. Devil’dan, Metalium’a, Metafor’dan Dr. Skull’a, Infected’tan Pagana’a daha birçok isim var. Hecatomb’ta çok önemli bir konserle heyecan yaratan bu dev isimlerden biri,  bu dev grupların her biri çok  ilgi görüyorlar , sizce bunun nedeni nedir? Ve bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ulaş: Dünyada da bu türden bir trend var. Eski gruplar yeniden toplanıyorlar ve konser yapıyorlar. Bence özellikle bizim gibi eski kuşak metalciler için şahane bir olay. Tabii yeni kuşağın da eski grupları sahnede görmesi farklı ve güzel hisler yaratabilir. Elbette bunun değerini bilenler için…

Bugüne dek yaptığınız albümlerin biz metalciler arasında yeri çok özel, sizin için bu çalışmalar içinde işte tam olarak hecatomb budur dediğiniz ve diğerlerine oranla bir tık daha önde duran albümünüz hangisi?

Ulaş: Arzuladığımız beste kalitesi, gaz ve coşkuya en çok yaklaştığımız albümümüz Mighty Chaos oldu. Bizim “kariyer albümümüz” diyebilirim. Yeni albümle bunun üzerine çıkmaya çalışacağız.

Hecatomb ‘un müziğini etkileyen unsurlar nelerdir ve en çok etkilendiğiniz gruplar kimler?

Ulaş: Öncelikle müzik dışındaki düşüncelerimiz, felsefelerimiz ve kendi hayatlarımızdaki meseleler müziği doğrudan etkiliyor. Müzikal olarak ise daha çok oldschool gruplardan etkilendiğimizi söyleyebilirim. Suffocation, Deicide, Cannibal Corpse vb. gibi.

Çerezzine olarak sorularımızı yanıtladığınız için size sonsuz teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz. Son olarak dostlarımıza ve fanlarınıza neler söylemek istersiniz?

Ulaş: Röportaj için biz teşekkür ederiz. Herkesi konserlere bekliyoruz. Bizi sevenler desteklemeye devam etsin.


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir