Metafor ”Kısaca Gothe Core”

Ülkemiz Heavy Metal Tarihinde her biri birbirinden kıymetli gruplara sahibiz. İşte onlardan birisi de Metafor, ilk çıktığı yıllarda hızla, teknik ruhun üst seviyede icrası ve daha birçok özelliği ile 80’li yılları sallayan ve Thrash Metal Tarihimizin Big Four’u olarak tanımlayacağımız büyük dörtlüde yer alan ve sadece Thrash METAL’İN DEĞİL Extreme Metal’in de kapılarını açan efsane bir gruptur hiç şüphesiz. Kadıköy Anadolu Lisesinde tanışan Kemal Kut ve Metin Türkcan (Evet Pentagram gitaristi Metin) tarafından kurulan grup, zaman içinde her biri alanında usta olan birçok müzisyene de ev sahipliği yapmıştır. Kimler yoktur ki, daha çok popüler bir aranjör olarak tanınan Ozan Çolakoğlu örneğin grubun ilk kadrosunda davulcu olarak yer almıştır. Onun dışında çok sevdiğimiz usta bass gitarist Babür Örtegen (Daimi Bassçısıdır grubun) ve eşsiz sesi ile Tanju Can (Grupla iki şarkı kaydetmiştir) en çok tanınan isimlerdir. Thrash Metal’in en tavizsiz ve en extreme grubu olma özelliği taşıyan Metafor, 80’li yıllarda çok sevilen ve yoğun şekilde konserler veren ve her konser sonrası metalheadleri bir kez daha kendilerine hayran bırakan bir efsanedir.

Klasik kadrosunun içinde Kemal Kut (Gitar/Vokal), Örgün Uğurlu (Gitar), Babür Örtegen (Bass Gitar) ve Ufuk Dinç (Davul) yer almaktadır. Birgün içinde iki farklı şehirde konser veren tek grup olma özelliğine sahip grup, o yıllarda oldukça popüler ve çıktığı her konseri toza dumana katan bir ekip özellikle İzmir’de çok büyük bir kitleleri vardır. O yıllarda grubu izleyen birilerine sorduğunuzda, hemen şu cevabı alırsınız “Metafor Göte Core”. İşte bu sloganları bile herşeyi anlatıyor. Sert ve Agresf bir müziktir icraları ve grup her yönden mükemmelliyetçilikleriyle bilinir, asla konser olsun diye müzik yapmaz, bugün bile aynı tavırdalardır, olacaksa en iyisi olmalıdır. Çünkü Metafor Gothe Core. Namları o yıllardan bugüne uzanan bu efsane ekibin çok değerli üyeleri aynı zamanda ülkemizin efsane grindcore grubu Hole İm The Wall’da da yer almış ve eşsiz bir çalışmaya imza atmıştır.

Ve yıllar sonra geçtiğimiz yıl çok önemli bir gelişme oldu, efsane moda konseri için Pentagram, Metalium ve Metafor bir araya geldi ve yıllarca adını duyduğumuz Moda konserinde bu üç efsaneye bir arada tanıklık ettik. Metafor anlatıldığından çok ama çok daha fazlasıydı elbette. Kemal Kut ve Örgün Uğurlu’nun teknik ve hızlı çalımları, Babir Örtegen’in tansiyonu belirleyen Bass stili ve konuk olarak onlara katılan Tanju Can’ın inleten performansı dillere destan oldu. Köklü bir geçmişe sahip Metafor’u çok daha fazla izlemeliyiz ve gerek yıllara dayanan hayranları gerekse onları ilk kez moda konserinde keşfeden fanları olarak onlardan bir ep yada albüm beklediğimizi de buradan belirtmiş olalım. Çünkü bu efsane grup şu ana kadar hiçbir albüm yayınlamadı ve bunda az evvel bahsettiğim gibi mükemmelliyetçiliklerinin de payı olduğunu düşünüyorum. Evet dostlar elimden geldiğince Metafor’dan sizlere bahsetmeye çalıştım. Fakat çok fazla eksiğimin olduğunun farkındayım, onlar gerçekten anlatılmaz yaşanır cinsten bir efsane, çok şanslıyız ki Metafor bir arada ve bizlere her an bir sürpriz yapabilir. Şimdiden sloganı iyice belleyelim neydi Metafor Gothe Core!!!!!!!

 

METAFOR 2020 yılına bomba gibi bir kadro ile devam ediyor…

Kemal Kut (gitar, vokal),

Örgün Uğurlu (gitar),

Barış Can Çelik (davul),

Babür Örtegen (bas)

 

Not: Sevgili Çağlan Tekil‘e sonsuz Teşekkürler \m/


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir