Murder King: “Yaşadığımız toplumda ve dünyanın bir çok yerinde yaşanan ve insanlık adına utandığımız tüm dertleri yazdık”

1-Merhaba Murder King, uzun zamandır heyecanla beklediğimiz yeni albümünüz “Fiyasko”yu  bizlerle buluşturdunuz, gerçekten yine tabiri caizse taş gibi bir albüm olmuş, yürekten tebrikler, bizlere biraz bu albümden ve sürecinden bahseder misiniz?

Çok teşekkürler. Albüm süreci epey uzun sürdü. Aslında şarkılar tamamen hazırdı ama bildiğiniz gibi bu süre içerisinde vokalist değişikliğimiz oldu. Şarkıların yeni vokalle yeniden kayıtları vs derken albüm çıkış tarihini ertelemek durumunda kaldık. Bu albümde de benzer dertlerimizden bahsettik aslında. İlk albümden farklı olarak bu albümde 4 Türkçe, 6 İngilizce şarkımız var. Hem daha geniş yelpazede yer almak, hem de yurt dışı planlarımız için bu albümde böyle bir değişikliğe gittik. Uzun sürdü evet ama içimize sindi.

2-Fiyasko’nun ilk albüme göre müzikal olarak daha fazla türlerin iç içe muhteşem uyumunun yanı sıra, çok daha sert bir sounda sahip oluşu dikkatimi çekti, katılır mısınız buna ve siz nasıl yorumlarsınız?

Elbette farklılıklar oldu. İlk albümde sözler daha ön plandayken ikinci albümde sözlerle birlikte aynı etkinlikte müzik de devreye girdi. Aranjmana ve müziğe yakışacak şeyler kullanmaya çalıştık.

3-Albüm hem İngilizce hem de Türkçe şarkılardan oluşuyor, dinlerken de bir yandan albüm boyunca enerji hiç düşmüyor, ve doğal olarak merak ediyoruz, konserlerde başladı, nasıl geçiyor? Ve önümüzdeki süreçte festivallerde sizi görecek miyiz?

Bu yaz sadece Zeytinli Rock Festivali’nde sahne alacağız. Bunun dışında sonbahar itibariyle konserlerimiz başlayacak. Ekim ayı özellikle Eskişehir, İzmir, Ankara gibi birden fazla şehirde konserlerimiz olacak.

4-Art arda iki muhteşem klip yayınladınız, önce insanlar hemen sonrasında da benim de çok sevdiğim Alert’e, bence her ikisi de çok doğru seçimlerdi. Bu şarkıları tercih ederken nelere dikkat ettiniz, bundan sonrası için hangi şarkıya klip gelecek?

Elimizden geldiğince çok şarkıya klip çekmek istiyoruz elbette. Burada zamanlamaya da dikkat ediyoruz. Yapım şirketimizle birlikte değerlendirmeleri yapıyoruz ama henüz net bir şey söyleyemeyiz.

 

5-Murder King ilk her zaman eşsiz soundu ve müziğiyle en sevilen metal gruplarından biri olmayı başarmış, her kesim tarafından ilgiyle karşılanan bir gruptur. Size göre Murder King’in bu denli sevilmesinin en önemli sebebi nedir?

Biz sevdiğimiz müziği yapıyoruz. Yaptığımız işte piyasa koşullarını düşünerek hareket etmediğimiz için sanıyoruz ki dinleyenler de bunu hissediyor. Aramızdaki ilişki hep aynı çerçevede kaldı, biz değişmedik, onlar değişmedi ve ne yazık ki dertlerimiz de değişmedi. Aynı dertlerden geliyoruz.

6-Ve elbette Murder King deyince benim ve birçok seveninizin aklına, ürettiğiniz muhteşem şarkıların eşsiz lyricleri de geliyor. İlk albüm Gürültü Kirliliği döneminin aynı zamanda bu anlamda da en sert ve en cesur albümlerinden biriydi, bu albümde aynı şekilde ve direkt olarak şunu sormak istiyorum, bu albümün şarkılarını yazarken, sizi neler etkiledi ve Fiyasko’nun temel konseptini neler besledi?

Bizim şarkı sözlerimizde hepimizin ortak dertleri oldu her zaman ve dediğimiz gibi dertlerimiz ne yazık ki bitmedi. Biz  düşündüklerimizi söylerken taviz vermiyoruz, tavrımızı yumuşatmıyoruz. Yaşadığımız toplumda ve dünyanın bir çok yerinde yaşanan ve insanlık adına utandığımız tüm dertleri yazdık.

7- Albümün müzikal yanının gücü kadar, kapağı da ilgimi çekti, bir hikayesi var mı ?

Kapak konusunda da yazdığımız sözlere benzer bir tavır belirledik. Elbette bir hikaye ve altyapısı bulunuyor ama yaptığımız müzikte olduğu gibi kapak görselini gören herkesin kendi hikayesini yazmasını tercih ederiz.

8-Albümde vokalleri sen üstlendin, açıkçası çok etkili vocal performansın olduğunu düşünüyorum, kendin nasıl buldun performansını?

Vokalist değişikliği olunca enstrüman kaydı bitmiş ama vokal kayıtlarının yenilenmesi gereken bir albüm kaldı elimizde. Açıkçası bu süreç daha fazla uzamasın diye ve benim de daha önceki grubumda böyle bir tecrübem olduğundan ben teklif ettim, bir deneyelim dedim. Össan’la birlikte bir kayıt yaptık. Provalar vs derken bir ay falan bir sürede tamamlamış olduk aslında. Başta ben de iki işi aynı anda yapmanın nasıl duracağını merak ediyordum. Provalar ve kayıtlar iyi geçince toparlandı ve ben de daha rahatladım. Şu an her şey yolunda.

9- Peki albüme gelen yorumlar nasıl ve ne yönde?

Her şey gayet iyi görünüyor şu anda. İngilizce şarkıları da birlikte söylemeye başladık. Bu çok güzel. Albümde ağırlıklı İngilizce şarkı olmasını eleştirenler de oldu ama biz bunu deneyimlemeliydik. Metal müziğin dinamiği gereği Türkçe sözler yazmak bazen o sertliğe uyum sağlayamayabiliyor. Denedik ve güzel de oldu. Herkesin beklediği Eyvah şarkımız var biliyoruz. Onunla ilgili de en kısa sürede sürpriz yapmak istiyoruz.

10-Bizi kırmayıp sorularımızı yanıtladığınız için size çok teşekkür eder, başarılı  kariyerinizi büyük bir zevkle takip edip, her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

Biz teşekkür ederiz. Her zaman beraber söyleyeceğiz şarkıları. Konserlerimiz devam edecek. İmkan olursa Türkiye’nin her yerinde buluşmayı çok istiyoruz. Bizi hiç yalnız bırakmadıkları için biz onlara teşekkür ediyoruz. Taviz vermeyip, sert kalmaya devam edin diyoruz.

Görüşmek üzere!

 


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir