Nakaratların Efendisi Decrat LGS ile çok özel…

Dercat LGS mahlaslı RAP sanatçısı Oğuzhan Salihoğlu ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Aile bireylerinin müziğe olan ilgisinden dolayı söz yazarı olarak müziğe başlayan Decrat LGS askere gidene kadar RAP müzikle hobi olarak uğraştı. Askerden geldikten sonra yaptığı yeraltı çalışmaları ile kendine kemik bir kitle oluşturdu. Canbay ve Wolker ile yaptığı “Elbet Bir Gün” parçasıyla kitlesini arttırdı. “Serseriler” ve Sıkıldım Hayattan” adlı parçlarını 3 Adım Müzik’ten çıkardı. Canbay ve Wolker ile en son yaptıkları “Dört Duvar” adlı parçadan sonra süpriz MC’lerle çalışmalarının geleceğini söyledi. Sırada Çerezzine olarak Decrat LGS’ye merak ettiklerimizi sorduklarımız ve onunda mütevazi cevapları.

RAP müzik dışında dinlediğiniz, beslediğiniz müzik türleri nelerdir?

Yoğun olarak Türk Halk Müziği dinlerim. Yapılan parça kaliteli ise türünün pek önemi yok benim için.

Mahlasınızın anlamı nedir? Nereden gelmektedir?

Modern filozofinin babası Fransız Descartes’ten gelmektedir. Kısaltarak Decrat yaptım.

Hangi RAP müzik tarzını benimsiyorsunuz?

Asıl olarak sevdiğim tarz Oldschool ama bir şeyler elde etmek isteyen herhangi bir yazar mecburen toplumun istediği tarza biraz yönelmesi gerekiyor.

Yabancı ve yerli RAP müzisyenlerinden hangilerini dinliyorsunuz?

Yabancı ve yerli müzisyenlerden açıp dinlediğim kişiler Hopsin Shahman SnoopDog vs. Türklerden Yener Çevik, Ceza, Sagopa Kajmer, Şehinşah, Kurşun ve Ais Ezhel diyebilirim. Fakat diğer MCleri takip etmeye çalışıyorum.

Türkçe RAP’in Türkiye’deki yeri sizce nedir?

Türkce RAP son zamanlarda Türkiye’de büyük bir kitle yakalamış durumda çok hoşuma giden büyük bir olay. Bu yıllardır bu müziğin Türkiye’de duyulması için MCler büyük uğraşlar verdi. Şu an ki durum Türkiye’de rap müziğin çok çok daha iyi bir kitleye ulaşacağını ve vazgeçilmez bir tarz olacağını düşünüyorum.

Türkçe RAP müziğin yeraltından yerüstüne çıkmasının faydaları veya zararları nedir?

RAP müziğin yerüstüne çıkmasının bir zararı olacağını sanmıyorum çünkü bu tarz işlerin sanatçıya da hayatını idame ettirme fırsatı verdiğini düşünüyorum ve dinleyicilerin buna saygı göstereceğini düşünüyorum.

Canbay ve Wolker ile ikinci düettinizi yaptınız? Bir oluşum kurmak gibi bir niyetiniz var mı?

Canbay ve Wolker ile bir oluşum kesinlikle olmaz demiyorum ama zaten ileriye dönük işlerimizde ortak projelerde yine yer alacağız.

Bireysel olarak planlıdığınız albüm veya single çalışmanız var mı?

Single parçalar şimdiden hazırlanıyor. Albüm için geç değil ama biraz daha zaman gerekecek.

Sosyal medyanın müzisyenlere katkısı sizce nedir?

Sosyal medya rap müziğe çalışıyor veya rap müzik sosyal medyaya ile çalışıyor diyebiliriz. Sosyal medyanın etkisi o kadar büyük ki RAP müzik ana akım medya da bile yer alıyor artık. Gördüğümüz üzere televizyon dizileri programları ve yarışmaları da RAP müziğe geç teslim olsa da tekrardan yoğun ilgi var bu aralar.

Türkiye’de HipHop kültürü üzerine bir festival yapılmalı mı?

Kesinlikle yapılmalı RAP partileri, konserleri haricinde Türkiye’de de böyle bir etkinliğin çok fazla ilgi çekeceğini düşünüyor ve yurtdışından konuk olarak festivalde yer alacak MClerle bu kültürde Türkler’in de büyük bir rol oynayacağını ve bu işe devam edeceğini etkili bir şekilde göstermiş oluruz.

Decrat LGS’yi takip edebileceğiniz uzantılar

İnstagram: https://instagram.com/decratlgs?utm_source=ig_profile_share&igshid=kxy7dbs6m2p4


Bu yazıyı paylaşın:

Bir Yorum Mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir