Saykodelik Rock Grubu Replikas’ın Albümleri ve Yaptıkları

Saykodelik Rock grubudur.

Bu topraklarda ortaya çıkmış en ilginç müzik gruplarından biridir. Yaptıkları bütün albümleri, bütün şarkıları uzun süre dinledim, son bir kaç yıldır dinlemiyorum ama “Ömür Sayacı” gibi bir şarkıyı iki kere dinleyen birinin bir daha yaşantısının sonuna kadar unutması pek mümkün değil. Yaptıkları müziğin psikolojik bir altyapısı var ve bir kere kendinizi kaptırdığınızda bir daha kurtulmak kolay olmuyor. Ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz. Konserleri de bazen ayin gibi geçer. Müziğin ritmine kendini kaptırıp yerde sürünerek dans etmeye çalışan insanlar bile gördüm.

Artık dağıldılar ama belli olmaz, bir anda karşımıza yeni bir deneysel albümle çıkabilirler.

1993 yılında Gökçe Akçelik, Barkın Engin ve Orçun Baştürk tarafından kurulan Replikas, Mayıs 1998’de Selçuk Artut ve Ocak 2000’de Erden Özer Yalçınkaya’nın da katılımıyla genişledi ve 2005’te Yalçınkaya’nın yerini Burak Tamer’e bırakmasıyla bugünkü halini aldı.

Replikas, İstanbul’da birçok gece kulübünde çıktığı düzenli programlar ve verdiği konserlerle henüz bir albüme imza atmadan hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi kazandı. 1999 yılında İtalya’nın Roma kentinde yapılan Akdenizli Genç Sanatçılar Bienali’nde verdiği konserle müziğini Avrupalı dinleyicilere tanıtma fırsatı buldu. Aynı yıl “Aksi İstikamet” adlı toplama albümde “Gulyabani Müzik” isimli çalışmalarıyla yer aldı.

İlk albümleri olan Köledoyuran’ın kayıtları 17 Temmuz – 5 Ağustos arasında Ada Müzik Stüdyoları’nda gerçekleştirildi. 8 Eylül 2000’de yayınlanan albüm Roll Dergisi ve Porttakal.com sitesindeki değerlendirmelerde yılın en iyi yerli albümü seçildi. Birçok müzik eleştirmeni tarafından da en iyi yerli albümler arasında gösterildi ve beğeni topladı. Yurtdışında ABD’li ve Avrupalı müzik yazarlarının da ilgisini çeken albüm, bazı yabancı underground plak şirketleri tarafından satışa sunuldu, çeşitli ülke radyolarında çalındı. Amerika’da yayın yapan WXYC isimli internet radyosunun listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Village Voice da dahil olmak üzere çeşitli dergi ve e-dergilerde grupla ilgili röportaj ve yazılar yayımlandı.

Grup, 2001 yazında Serdar Akar’ın yönettiği, bir Yeni Sinemacılar yapımı olan “Maruf” filminin müziklerini yaptı. Akademisyen ve sanatçı Selim Birsel’in “Royal Cortege” projesi için düzenleyip yorumladıkları Stravinski’nin “Royal March” isimli eseri, İtalya’da yayınlanan, birçok ülke müzisyeninin katılımı ile oluşturulan Floralia Vol:4 adlı toplama albümde yer aldı. Replikas’ın sonraki albümü “Dadaruhi”, 2001’in yaz ve sonbahar aylarında, Ada stüdyolarında kaydedildi ve Temmuz 2002’de yayınlandı. Albümün ilk video klibi Barış Doğrusöz tarafından “Kör Taşın Kıyısında” isimli şarkıya çekildi.

Grup 2005 yılında, daha önce Sonic Youth ve Pussy Galore gibi isimlerle çalışmış olan Wharton Tiers’ün prodüktörlüğünde, Mayıs ayında piyasaya sürülen “Avaz” isimli albümünü kaydetti. Albümün video klip çekilen şarkıları ise “Gece Kadar Rahatsız Etmiyor” ve “Dayan” oldu.

2005 yılında Kutluğ Ataman’ın “İki Genç Kız” isimli fiminin müziklerini hazırlayan grup, bu çalışmalarıyla 38. Siyad ödüllerinde “En İyi Müzik” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl grup Fatih Akın’ın “Crossing The Bridge / İstanbul Hatırası” isimli belgeselinde yer aldı.

2006 yılında “Maruf” ve “İki Genç Kız” filminin müzikleri “FM” adı altında Pozitif etiketiyle yayınlandı.

2007 yılında ilkokul çağında çocuklara müzik yoluyla eğitim vermeyi amaçlayan “Rock Sınıfı” isimli CD’de Cahit Berkay ile birlikte “İlkçağda Anadolu Medeniyetleri” adlı parçayı yorumladılar.

Grup son olarak 2008 Kasım ayında “Zerre” albümünü çıkarttı. Gökçeada’da eskiden yarı açık cezaevi olan bir bina stüdyoya dönüştürülerek kayıtlar gerçekleştirildi. Tüm müzik prodüksiyon ve miks süreçleri Replikas üyeleri tarafından gerçekleştirilen ve mastering’i New York’ta daha önce Radio 4, Franz Ferdinand, Animal Collective, The Liars, Trans-Am gibi grupların çalıştığı “West West Side” mastering stüdyolarında yapılan albüm Peyote Müzik tarafından yayınlandı. Albümün ilk videosu yönetmen Eralp Vardar tarafından “Bugün Varım Yarın Yokum” isimli şarkıya çekildi.

Grup, altıncı stüdyo albümleri olan “Biz Burada Yok İken”i Ada Müzik etiketiyle 4 Nisan 2012’de yayınladı. 7 yeni şarkıdan oluşan “EP No: 1” ise Mayıs 2013’de yayınlandı. Köledoyuran ve Dadaruhi albümlerinin remastered versiyonlarını ve EP NO.1’i barındıran “box set” yine Mayıs 2013 itibariye raflardaki yerini aldı.

Yukarıda dada yazdığım gibi artık dağıldılar fakat belki bir gün bir yerlerde onları bir şeyler yaparak görmek ümidiyle…

Cem Arık


Bu yazıyı paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir