Türk Sinemasının Usta Sanatçısı Süleyman Turan Vefat Etti

Türk sinemasının usta sanatçılarından Süleyman Turan sabah saatlerinde Kadıköy’de bulunan evinde vefat etti.

Süleyman Turan Kimdir?

19 Kasım 1936 tarihinde Kadıköy’de dünyaya gelen Süleyman Turan’ın gerçek  adı Süleyman Başturan’dır. İlk, orta ve liseyi Kadıköy’de okuyan Turan, liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirmiştir. Küçük yaşlarından itibaren sanata meraklı olan sanatçı halkevlerine sık sık giderdi. Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisisi’ne başlayan Süleyman Turan, okula üçüncü sınıfa kadar gidebilmiştir.

Sahneye ilk kez bir tiyatro oyunuyla İstanbul’da çıkar. Oynadığı ilk film ise; Osman Seden’in yönettiği ve baş rollerde; Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’in olduğu “Sayın Bayan” adlı filmdi.

Sanatçı ayrıca bir dönem dergilerde de dergi ressamı olarak da çalışmıştır. 1963 yılında ise Ses Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım atar. 1972 yılında Antalya Film Festivalinde, “Güllü” ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü de alan oyuncu, üç tane de film senaryosu yazmıştır. Bunlar; Dönme Dolap (Sinema Filmi)1983, Baş Belası (Sinema Filmi)1982, Sevgili Dayım (Sinema Filmi)1977 filmleridir.

 


Bu yazıyı paylaşın:

mugegokkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir