Uzun ince bir yol…

Tarihi çok eskiye dayanan müziğin insan hayatındaki yeri hep ayrı olmuştur. Toplumların kültür ve yaşam tarzlarına göre şekil verdiği müzik, bir çok duygunun dışa yansıması olarak kendini en iyi ifade etme aracına dönüşmüş ve günümüze kadar gelmiştir.

Nesiller boyunca değişimin kaçınılmaz olduğu bir kavram haline gelen müzik, bu tutumunu ülkemiz içinde aynı şekilde sergilemekten kaçamamıştır.

Yakın müzik tarihimizde, arabesk furyasının kısmen son bulması ile hayatımıza giren pop müzik, milenyum çağının ve değişimin de adeta habercisi olmuştu.

Yonca Evcimik’in 90’lı yılların ilk çeyreğinde sahneye çıkmasıyla başlayan pop müzik, Türk müzik tarihinde uzun yıllar saltanatını sürecek olan bir akımın da temellerini atmıştı.
Her geçen gün çıkan yeni bir isim ve albüm ile geniş bir mozaik çizen bu akım, ilk video müzik kanalının yayın hayatına girmesi ile beraber, aynı zamanda büyük bir mücadeleye de sahne olmuştur.

Ülkemizdeki pop müziğin bu iştah kabartıcı yükselişi ve cazibesi, beraberinde bir çok yerli, gurbetçi ve yabancı ismin de hayatımıza girmesine neden olmuştur.
90’lar müziklerinin aralandığı arşivlerde karşımıza çıkması muhtemel seslerden biri de Ahmet Akkaya olmuştur.
Bizler onu ilk olarak “Ah Canım Ahmet” ünvanı ile tanıdık.
Dönemin gurbetçi furyasından sıyrılıp, günümüze kadar gelmiş farklı ses ve yoruma sahip değerli isim, ilk albümünde Türkiye’nin en iyi bas gitaristlerinden Özkan Uğur’un desteği ile hayatımıza girmiştir.
Çıkardığı ilk iki albümdeki düzenlemelerle müzikteki başarısını her ne kadar göstermiş olsa da, üçüncü albüm “Aşık” ile düzenlemelerde arka plana çekilmesi dinleyicileri tarafından da o dönem şaşkınlıkla karşılanmıştır.
Buna rağmen albüm satışlarında çizdiği grafik bir hayli başarılı olmuştur.
Günümüz pop müziğinin çok üstünde bir kaliteye sahip olan Ahmet Akkaya, üçüncü albümünde, kendi yorumu ile seslendirdiği değerli halk ozanımız Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım adlı eseri ile adeta gönülleri fethetmiştir. 90’lı yılların unutulmaz isimleri arasına giren Akkaya,
müzik yolunda, çıkardığı Single parçalar ile devam etmektedir.

https://youtu.be/uU7RgrNlUaA


Bu yazıyı paylaşın:

Ahmet Nayir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir