Vera Müzik “En Güzel Sürprizler Hep Yolda”

Merhaba, yıllardır sizi takip eden ve elimden geldikçe de Vera’nın düzenlediği önemli konser ve etkinliklere katılan biri olarak bu röportajı sizler ile yapmaktan dolayı çok mutlu olduğumuzu bilmenizi isterim. Öncelikle Vera Müzik ne zaman ve kimler tarafından kuruldu yani kısacası hikayenizi öğrenmek isteriz?

Onur Şişman: Vera Müzik’i Ece Yörük ile birlikte kurduk. Aslında Ece ile birlikte iş yapmaya 2004 yılında başladık. Birlikte yaptığımız ilk konser THERAPY? İstanbul ve İzmir konserleriydi. Yıllar içinde hem biz geliştik, hem de işlerin çapı büyümeye başladı ve bu işi daha profesyonel bir şekilde yapmak amacıyla 2009 yılında Vera Müzik’i kurduk, bu sene Vera Müzik çatısı altındaki 10. yılımız oluyor.

Ece Yörük: İzmirliyim ve İstanbul’a ilk gelişlerim Onur’un yaptığı konserler içindi, Sentenced, Katatonia, Dark Tranquillity gibi o dönem en sevdiğim grupları ben de onun sayesinde izleyebildim… O zaman tanışmıyorduk ama sanırım o zaman yaptığı bütün konserlere katılmışımdır. Can besinim müziği canlı deneyimlemek büyüleyiciydi,  İstanbul’a taşındıktan sonraysa Onur’la tanışmam ve beraber konser yapmaya başlamamız sa hayatın bana en güzel sürprizi oldu. Vera Müzik gerçekten de çok gerçek ve samimi bir müzik aşkıyla doğdu.

Bugüne dek yurdun Rock ve Metal severlerini çok önemli grup ve isimlerle buluşturdunuz, bu isimlerden biraz bizlere bahseder misiniz?

Onur Şişman: Çok fazla isim var hızlıca ilk aklıma gelenler Faith No More, Deep Purple, Dream Theater, Jon Oliva’s Pain, Carcass, At The Gates, Kreator, Helloween, Therion, Blind Guardian, Annihilator, OverKill, Dark Tranquillity, TARJA, Sonata Arctica, Fintroll, Children of Bodom sanırım yüze yakın isim var..

Ece Yörük: Ve tabi her zaman konserlerini gururla üstlendiğimiz Anathema, Haggard, Katatonia gibi kişisel gözbebeklerimiz, indie sahnesinden The DO, Archive gibi isimler de bizim için hep özel olmuşlardır.

2019 yılında art arda önemli isimleri getirerek her kesimden metal severi memnun ettiniz. Dr.Skull gibi bir efsane’nin yanında, Behemoth, Watain, Sepultura ilk aklıma gelenler arasında. Önümüzde Manowar ve Overkill’de var. Açıkçası 2019’u bizlere yaşanır kıldınız bu açıdan size minnettarız. Aldığınız yorumlar nasıl ve ne yönde genel olarak?

Onur Şişman: Behemoth bizim işimiz değildi, buradan bu çok başarılı geçen organizasyon için tebriği Pozitif’e göndermeyi ihmal etmeyelim. Mesela Pozitif şimdi Soen’i getiriyor. Rekabet rehaveti engeller 😊 Çeşit çeşit yorum alıyoruz bir kısım açıkladığımız her işe bir şekilde laf atmaktan sanırım aşırı zevk alıyor. Şu son dönemde çok dikkatimi çekti. Hatta kendi facebook sayfamda alıntılayıp uzun uzun yazacaktım sonra neyle uğraşıyorsun Onur dedim bıraktım. Birkaç kişi var ki bizim açık açık batmamızı yok olmamamızı istiyorlar neden olduğunu anlamadığım bir şekilde bize düşmanlar. Bu arkadaşların iç dünyalarında huzuru bulmalarını dilemekten başka çare yok. Umarım bu huzura en kısa sürede kavuşurlar.Bunun yanında birçok takipçimiz bize olan desteklerini esirgemiyorlar. Mesela en son beni duygulandıran olaylardan biri Rock Off’ta  Ece ile birlikte Pentagram sahnedeyken bir on dakika rahatlayalım alanı dolaşalım dedik o sırada benim hiç tanımadığım ama bizi tanıyan birkaç kişinin elimizi sıkması oldukça duygulandırdı.

Ece Yörük: Yıllar önce Sonata Arctica ile tanıştırdığımız bir takipçimiz ve kuzeni yine Rock Off günü mutlulukla doldurdu gözlerimi, sosyal medyada bazı yazılanları görüyoruz, haksızlık ediyorlar, umursamayın bu konserleri yapmaya devam edin lütfen diyen müzikseverler Vera Müzik’in doğru yolda olduğunun ispatı zaten.

Vera Müzik büyük bir heyecanla takip ettiğimiz ve çok değer verdiğimiz bir ekip ve doğal olarak sormak isterim, ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklar ve daha birçok probleme rağmen, sizler gerçekten tüm adamışlığınızla mücadele edip bizleri kahramanlarımızla buluşturuyorsunuz, bunların zorluklarını bizlerle paylaşır mısınız?

Onur Şişman: Şöyle zor, böyle zor ajitasyonuna hiç girmek istemiyorum. Evet Türkiye birçok açıdan zor bir yer olabilir ama Ece’nin sıklıkla dediği gibi biz (başta Ece) ilk önce hayal ediyoruz. Zorlukları açıkçası hiç düşünmüyoruz, karşımıza çıkınca onu eleyecek yolları arıyoruz. Bu ülkede doğmuş, yaşayan insanlarız ve burada bu işi yapmak bizi çok mutlu ediyor. Zorluklara karşın inat ede ede ayakta kalacağız, en sonunda hep birlikte direne direne kazanacağız.

Ece Yörük: Sadece İstanbul değil Türkiye’nin başlıca tüm illerinde konser yapıyoruz, bu bizim en büyük farkımız zaten, ama bu anlamda çok şehir demek riskler ve zorlukların artması da demek tabi. İşte bu diğer şehirlerdeki konserler, en büyük desteği onlar hakkediyor bence. Bu şehirlerdeki izleyiciler birçok açıdan ne kadar şanslı olduğunu farketsin dilerim hep. Barcelona’da önümüzde aylarda yapılacak iki günlük bir festival var, işin headliner grubunu biz iki sene önce Epica’nın alt grubu olarak 3 şehirde seyirciyle buluşturmuşuz mesela. Bu şehirlerdeki tüm etkinliklere destek çok daha fazlasıyla buluşturmamızı sağlayacak oradaki müzikseverleri.Bir de işlerin iyi gitmesi için mevcut durumu kabul edebilmek böyle de sevebilmek lazım. Bizim piyasamızın en büyük sorunu bu sanırım. Şikayet ve memnuniyetsizlik kafası, hem grupların hem de seyircinin bu müziği daha iyi ve dolu şartlarda deneyimlemesinin önündeki en büyük engel.

Bugüne dek yaptığınız bütün konserlerde tarz ayırmadan gerçekten çok önem verdiğimiz isimleri izledik ve bundan sonrada izlemeye devam edeceğiz elbette. Bu isimleri belirlerken, nasıl bir yol izliyorsunuz?

Onur Şişman: Öncelikle kendimizin sevdiği ve inandığı isimleri değerlendiriyoruz. Bunun yanında sanatçı/grupların ajansları her yıl turne çıkacak isimlerin listesini bize gönderiyorlar. Şu an önümüzde 2020 yılı içinde turneye çıkacak ve Türkiye’ye uğrama ihtimali olan 50’den fazla isim var. Bunların hepsi ile yazışıyoruz. Bu yazışma süreci sonuncunda teklifler toplanıyor, Avrupa/Asya turnesinin oturması İstanbul için ayrılan günün bize uyması (ramazana, bayrama ve 15 temmuza denk gelmemesi) sonrasında bütçesel anlamda hem bize hem gruba uyması gibi kriterlerin ardından konserler konfirme oluyor.

Ece Yörük: Grubun müziğini ve özgün enerjisini sevmemiz çok önemli bizim için, ancak biz de öyle katabiliyoruz kendi enerjilerimizi o işlere.

Önümüzde bir RockOff 2019 var ve sizde destekleyen ekiptesiniz yanılmıyorsam, peki gelen eleştiriler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Not: Geçen ay Rock Off 2019 vardı ….

Onur Şişman: Evet bu sene Rock Off’un iki yüklenicisinden biriydik. Ama zaten yüklenici olmasak ta Rock Off’u ilk yılından beri destekledik ve her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Eleştirilere teker teker girmeyeceğim ama bir kısmının çok abartılı ve haksız olduğunu düşünüyorum. Evet biz de biliyoruz çok güçlü bir kadro kurmadığımızı zaten bu senenin ilk amacı Rock Off’u geri döndürerek yeniden bir devamlılık yaratmaktı.

Ece Yörük: Ben bu sene de çok tatlı bir kadro olduğunu düşünüyorum açıkçası. Rock Off’a destek HW’i ve yeni festivalleri de getirebilir aslında, keşke daha fazlası olsa da daha fazla insanı sevdikleri gruplarla buluşturabilsek.

Bugüne dek yaptığınız etkinliklerde, sizin için yeri çok özel olan konser hangisiydi diye sorsak?

Onur Şişman: Bu zaman içinde evriliyor mesela bu soruyu iki sene önce sorsaydınız direk FAITH NO MORE derdim. Altı ay önce sorsaydınız ise 10 Ekim Volkswagen Arena’da sold out olan Dream Theater Image and Words 25. yıl konseri konseri derdim şimdi ise MANOWAR FINAL BATTLE konseri diyorum.

Ece Yörük: Volkswagen Arena Anathema konseri.. O kadar yüksek bir frekansla dolmuştu ki insanlar, müzik aşkının bizi birleştirdiğini hücrelerinizde hissedebiliyordunuz.

Vera Organizasyon demek sürpriz demektir, ben eminim ki daha şimdiden henüz açıklamadığınız sürpriz konser haberleri vardır. Bende bir Slayer hayranı olarak tüm Slayer fanları adına sormak istiyorum. Vera bizleri Slayer’la buluşturacak mı? yada ne gibi süprizler var bizlere biraz tüyo verir misiniz?

Onur Şişman: Slayer’ın bende çok büyük bir hayranıyım. Bu turnede grubu İstanbul’da ağırlamak için elimizden geleni yaptık fakat grubun İstanbul için ayırabileceği tek tarih 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü olduğu için bu konser gerçekleşmedi. Sadece bu sene değil 2014 yılından beri grubun ajansı ile bir çok kereler yazıştık ama bir türlü yapamadık. Çok denedik olmadı ☹

Ece Yörük: Önümüzdeki Aralık ve Ocak aylarında çok çok sevdiğimiz iki grubun turnelerini açıklayacağız, en güzel sürprizler hep yolda

Ülkemizin Metal Kültürünün yıllarca içinde ve hatta birçok açıdan merkezi noktasında olduğunuzu söyleyebiliriz. Peki ülkemizin metal kitlesini ve yerli piyasamızın gruplarını nasıl buluyorsunuz?

Onur Şişman: Ülkede ki metal kitlesinin her geçen gün geliştiğini ve büyüdüğünü düşünüyorum. Bence ileri de bu artarak devam edecek ve bu kitle genişleyecek. Yerli gruplarımızda ki genişleme aynı yönde ilerlemiyor. Yerli grupları nedense seyirci izlemiyor takip etmiyor. Yani beğenmesine de gerek yok aslında ön grup çıktığında sahne önüne gidip biraz izlese yeterli olur ama yapmıyorlar. Geçen gün Ece bana bazı konserlere ön grup çıkaralım mı diye sordu. Cevabım ise ön grup sahne süresi boyunca dışarıda bekleyen bir seyirci görmek istemiyorum dedim çünkü eski tecrübelerimden böyle olduğunu biliyorum geliyor ha ön grup mu var sahnede bekleyeyim bitsin içeri girerim diyor o sırada da kapı önünde içip takılıyor. Ön grubu ise sahne önünde 10-15 kişi izliyor. Şu olay kaç kere başımıza geldi. Bu nedenle neden ön grup çıkarmıyorsunuz diyenlere çünkü izlemiyorsunuz diyorum.

Ece Yörük: Yani biz istiyoruz ki karşılarında sevenlerinin dolu olduğu sahnelerde çıksınlar, yalnız bu bizim sahne şansı vermemizle gerçekleşemiyor maalesef Onur’un dediği gibi. Ama eminim ki kendi takipçilerinin kalbinde çok özel yerlere sahip gruplar var ve sayıları da günden güne artıyor

Çerezzine olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bir kez daha belirterek, bu özel röportaj içinde size sonsuz teşekkür ederiz. Son olarak bu satırları okuyan dostlarımıza neler söylemek istersiniz?

Onur Şişman: Desteğiniz için çok teşekkürler, Vera Müzik’i takip etmeye devam edin çünkü 2020, 2019’dan çok daha sert geçecek.

Ece Yörük: Hepinize sevgiler, teşekkürler, harika konserlerde buluşmak üzere.

https://www.facebook.com/veramuziktr/

https://www.instagram.com/veramuziktr/


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir