Watain İçin Hazırız !!!

Black Metal’in bendeki yerini beni yakından tanıyan veya yazılarımı okuyan tüm dostlar gayet iyi biliyordur. İsveç’li Black Metal devlerine olan hayranlığım zaten ortadadır. Türün Atası Bathory’nin ölümüne fanıyımdır . (Kolumda Dövmesi bile vardır), Dark Funeral, Dissection, Marduk ve Shinning ‘e olan sevgimde çok nettir. Tüm bu isimlerin yanında birde Watain vardır elbette, grubu  2003 yılında efsane ‘’ Casus Luciferi’’ isimli albümleriyle keşfetmiş hastası olmuştum. Black Salvation, Puzzles ov Flesh  veThe Golden Horns of Darash gibi her biri klas ve samimi olan  bu katran karası albüm o yıl beni derinden sarsmıştır. Grubun müziğindeki tavizsiz soundu, melodik ama bir o kadar karanlık , Erik’in süründüren sesi beni yerden yere vurmuştur deyim yerindeyse,  Grubun 3 yıl sonra 2007 yılında yayınladığı albümü olan Sworn to the Dark ise yine bir baş yapıttır. Grubun fanları genel olarak bu albüme zaten en etkili Watain albümü olarak bakar, benim içinde en etkili ve en tavizsiz albümlerinden biridir ve  içinde bulunan lanet olası, Storm of the antichrist başta olmak üzere, Legions of the black light, Darkness and death ve albümle aynı ismi taşıyan Sworn to the Dark gibi grubun kült şarkıları olarak adlandıracağımız  şarkıları bu albümdedir. Evet fanlar içinde kimisi Casus Lüciferi kimisi ise Sworn to the Dark’ı en iyi Watain albümü olarak kabul eder, bir kesimde vardır ki, bu iki albümü birbirinden pek ayıramaz, işte bende onlardan biriyim diyebilirim, her iki albümünden oldukça özgün ve black metal adı verilen bu ruhun (sadece müzik yetmez) en özel iki parçasıdır bana göre, Bir sonraki Watain albümü olan Lawless Darkness(2010) ‘ta oldukça güçlü bir albümdür.

Watain’in ayinsel müziği  dinlerken buram buram ölümün , çürümüşlüğün ateşler içindeki ızdırabını hissettiren , Death’s Cold Dark, Malfeitor, Waters of Ain gibi  klas eserlerle bu albümde size eşlik etmeye devam etmiştir. Böylesine güçlü bir ruhun beslendiği ve bir kere dinleyince vazgeçemeyeceğiniz ölçüde sizi ateşli çemberlerinin içine alan grup, 2013 yılında kariyerlerinin en tartışmalara gebe olan albümü olan The Wild Hunt’ı yayınladı. Albüm diğer Watain albümlerine göre oldukça farklılıklar içermekteydi. They Rode On gibi bir Heavy Metal’e yakın baladları vardı örneğin bu albümde, Fakat yine de oldukça güçlü şarkılar olan Night Vision, De Profundis, Holocaust Dawn ‘da bu albümdeydi. Diğer baş yapıtlarına göre oldukça melodik bir albüm olan bu çalışma büyük oranda sevilmedi, fakat  ben yine bu albümü de sevenlerin arasında olduğumu belirtebilirim.  Ve The Wild Hunt  ile değişim yoluna giden Watain bu albüm sonrası ,  2018 yılında yeniden biz fanlarını deliye döndürecek cinsten bir baş yapıta imza attı, Trident Wolf Eclipse isimli albümleri ile bizlere yeniden cehennemin kaç bucak olduğunu gösteren grup, taş gibi,  karanlığının tavizsiz zirvesinde ve özlediğimiz o hastalıklı ruhuyla geri dönmüş ve içinde Nuclear Alchemy, Furor Diabolicus, Sacred Damnation, Towards the Sanctuary laneti bol şarkılara yer verdi.

Evet İsveç Black Metal’inin  kendine özgü tarzı olan ve yarattıkları  ve hakim oldukları müziğini  sahnelerde tavizsiz Showlarıyla besleyen Watain, en gerçek, en samimi ve ilkelerinden asla taviz vermeyen bir  grup,  Bir Watain konseri izlemek isteyenler, Kana, Ateşe ve ölümün kokusuna hazır olmalıdır ve onu derinlemesine hissedebilmelidir. Grubun solisti Erik Danielsson  çok büyük bir Black Metal önderidir, Onun gerçekliği, eşsiz sesi ve elbette Watain’in karanlık ayini çok ama çok farklıdır. Bu ayine katılmaya hazır mısınız?

Evet yanlış duymadınız, bu yıl birçok önemli grubu izlememize vesile olan Vera Organizasyon  2 Mayıs Gecesi If Performance sahnesinde Watain’i biz Black Metal severler ile buluşturuyor. Bizler ilk açıklandığı günden beri büyük bir heyecanla bugünü bekliyorduk dersek yalan olmaz. Çerezzine olarak Karanlığın Lordlarının bu büyülü ayininde  orada olup,  Watain’in ortakları arasında  yerimizi alacağız ya siz?

WATAIN

Erik Danielsson (vocals/bass)

Pelle Forsberg (guitars)

Håkan Jonsson (drums)

Tore Stjerna (Bass)

 

 


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir