Black Metal Ateşi Dünyayı Yakıyor

Merhaba dostlar,

Artık bu satırları okuyup ta Black Metal’e olan büyük sevgimi bilmeyen neredeyse yok gibidir diye tahmin ediyorum. Sadece Çerezzine’da değil, Albüm Kritiklerini yaptığım Extreminal’da ve Delikasap’ta ve elbette diğer ortamlarda da buna fazlasıyla değiniyorum. Türün yaratıcı isimleri Venom, Bathory (ki bende herkesten çok daha özel bir yerdedir), Celtic Frost ve Mercyful Fate dışında, bu müzik türünün gerek ideolojisini gerekse müzikal özelliklerini tam manayla ortaya koyan Norveç ve İsveç Black Metal gruplarından Mayhem, Darkthrone, Satyricon, Emperor, Gorgoroth, Marduk, Dissection, Immortal , Enslaved, Dark Funeral  Watain ve daha birçok efsane grubun büyük hastasıyım. Din Karşıtlığı, Buhranlar, Ölüm, Nihilist , Occult ve Mizanthropi ağırlıklı bu şeytani müzik aslında herşeyden öte karanlık, depresif ve bir o kadar taviz vermeyen yapısıyla beni etkilemiştir. Ve bu türün olağanca en saf halini sevmişimdir.

Ülkemizden Witchtrap ve Pagan başta olmak üzere gibi baba gruplar en çok ilgilendiğim grupların başında gelmiştir Satanic Versus, Infected, Black Omen, Episopde 13 ve Ehrimen. Buraya kadar saydığım bu grupların hepsi benim bu lanet müzikle tanışmamı sağlayan isimlerdir. Esas konumuza gelecek olursak, son yıllarda yine bu karanlık türün tekrar en güçlü şekilde çıkışta olmasıdır. Black Metal, Heavy Metal Tarihi içinde alt türler arasında her zaman en ateşli tür olmuş ve birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bu her dönemde böyledir elbette, fakat son yıllarda işin babaları diyeceğimiz çoğu grup çok iyi albümlere imza atarak, bu müziğe tapan isimlerde büyük izler bırakmayı sürdürmüşlerdir. Marduk, Behemoth (Kendileri her ne kadar Blackened Death Metal diye tanımlansalarda), Rotting Christ, Watain, Deatspell Omega, Immortal, Ereb Altor, Ulver (Darkthrone’da yolda bu arada), Deus Mortem gibi isimler resmen zirve albümler yaptılar ve birçok festivalde sahne alıp, bu müthiş albümlerini sahnede en ateşli şekilde icra ettiler ve elbette hala da sahneleri bu manada yakmaya devam ediyorlar.

Bir de elbette Lords Of Chaos etkisi var. 90’lı yılların başında Mayhem’i kuran Euronoymus’un ana etkeninde dönemin olaylarını ve gruplarını anlatan film her ne kadar bir kesim tarafından eleştirilse de, bu türün yeniden ilgi görmesini sağlayan en önemli etkenlerin başında gelmektedir kanımca. Bu yazıyı yazarken kim bilir daha kaç başarılı Black Metal albümü çıkmış diye de düşünmeden edemiyorum elbette. Dünyada yeniden sahnelerde en etkili dönemlerinden birini yaşayan Black Metal ülkemizde nasıl diye soracak olursanız, yine aynı minvalde bir durumdan bahsederiz elbette. Persecutory, Sarinvomit, Zifir, The Sarcophagus, Dishearthen , Black Omen, Merhum, Amras Numenesse, Ohol Yeg, Akredsyah  gibi mükemmel gruplara sahibiz ve her biri müthiş albümleriyle son yıllarda hem bizleri hem de dünyada birçok dinleyiciyi derinden etkilediler. Sadece bu kadar mı?

Elbette hayır. Örneğin; Lerne heyecan verici kadrosunun ardından müthiş bir single yayınladı. Yıllardır büyük bir heyecanla takip ettiğim Hatevomit’te yeni bir çalışma yayınladı ve grubun yeni çalışması da geliyor. Evet Black Metal Extreme Metal içinde belki de sınırları her daim en zorlayan ve yolundan asla taviz vermek şöyle dursun, gerek duruş gerekse müzik anlamında hiçbir zaman taviz vermeyen, etkisini asla yitirmeyen ve en samimi metal tarzları arasındadır. Bu müzik türü için şöyle bir terim vardır “Ya çok seversiniz, ya da nefret edersiniz” Evet çok doğrudur. Ama Black Metal grupları o kadar iyi albümlere imza atıyorlar ki, farklı metal tarzları ilgi duyan dostlarımız bile mutlaka bu gruplardan bazılarını radarına almış durumdalar. Benim  yıllardır şöyle bir görüşüm vardır. Black Metal ve Death Metal bana göre metal türleri içinde hiçbir zaman etkisini kaybetmeyecek ve gelecekte de her daim varlığını koruyacak ve güçlerine daha da güç katıp, sert müzik severleri mest etmeye devam edeceklerdir. Elbette diğer metal tarzları da çok güçlü ve önemlidir. Her tür Heavy Metal ateşini kendi tarafından yakacak ve isyanın müziği sonsuza kadar en sert ve tavizsiz şekilde tüm dünyada yankılanmaya devam edecektir. Bizler de hayatımızda çok önemli bir yerde duran bütün gruplara ve müziğimize sahip çıkmaya daima devam edeceğiz.


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir