Akredsyah “Bence yaptığımız türdeki black metal modern dünyanın sorunları ve savaşlarından uzak doğayla iç içe paganistik fikirlerle ilerleyen bir tür olduğunu savunuyorum”

Merhaba Akredsyah öncelikle bizi kırmadığınız için çok teşekkür ederiz. Okurlarımız için biraz kendinizden bahseder misiniz? Grup kaç yılında ve kimler tarafından ve nerede hangi yıl kuruldu vs?

Nenhar : 2003 yılında Aydın şehrinde benim tarafımdan kuruldu.

Black Metal diğer metal türlerine göre daha tartışmaların odağında bir tür, peki siz bu türle nasıl tanıştınız ve Black Metal anlayışınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Nenhar: 93 yılında bir komşu ziyareti sırasında komşumuzun oğlunun kasetçalarda MAYHEM dinletmesiyle tanıştım. Benim kişisel anlayışım bu müziğin ilk oluşumundaki temalardır. Ben daha çok lirikal açıdan önemsiyorum.

Nargah: Evet, black metal kesinlikle diğer türlere nazaran çok daha elitist ve tartışmaya müsait fikir ayrılıklarının çok olduğu bi tür. Kişisel olarak black metalle küçük yaşta karşıma çıktığı için tanıştım ve sevdim. Bence yaptığımız türdeki black metal modern dünyanın sorunları ve savaşlarından uzak doğayla iç içe paganistik fikirlerle ilerleyen bir tür olduğunu savunuyorum.

Bugüne dek birçok başarılı çalışma yayınladınız, bizlere biraz bu çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

2004’te “Kurtlar Pusuda”, 2007’de “Kutsal Mabeddeki Karanlık Ölüm” 2019 mart ayında “Şafak Sökerken Black Metal” EPlerini yayınladık.

Nargah: İçinde şahsen bulunduğum çalışmalar şimdilik “Şafak Sökerken Black Metal” isimli EP ve yayınladığımız yeni singledan ibaret. Bu çalışmalardan bahsetmek gerekirse sound ve lirikal tema olarak Akredsyahın eski şarkılarından ilerledik ve modern elementler kullanmadan 90’lardaki soundları kendimizce üretmeye çalıştık.

Son Ep çalışmanız “Şafak Sökerken Black Metal” bu yılın en özgün çalışmalarındandı, bizlere bu albümün sürecinden ve nasıl ortaya çıktığından bahseder misiniz?

 Nargah: Nenhar’ın uzun süreli arasından sonra içinde tuttuğu black metal aşkıyla ve aynı şekilde benim de üretme isteğimin birleşmesiyle oluşan bi EP. Oluşum aşaması ikimiz için de çok yoğun ve yorucu bir süreçti. İkimizin de aceleci bi yapısı olduğundan EP’yi kısa bir sürede bitirdik. Sonucundan gayet memnunuz ama şahsi olarak ilk kayıt deneyim olduğu için bu tecrübeden kendime bi çok şey kattım ve yeni EP’mizde ise çok daha iyi sonuçlar bekliyoruz.

Şafak Sökerken Black Metal’e gelen yorum ve eleştiriler nasıl ve ne yönde?

Nenhar: Türkçe müzik yaptığımız halde yabancılardan çok güzel mesajlar aldık, kendi yerel radyolarında çaldılar,Türkiye de de özellikle 2010 öncesi tayfa ve guruplardan gelen destek çok fazla oldu.

Akredsyah şarkı sözlerinde genelde nelerden ilham alıp yazar ve nelerden bahseder?

Nenhar :Black metalin temalarında bulunan Doğa, paganizm, karanlık, demonic öğeler içeren sözler ile müzik yapıyor ve bunlardan ilham alıyoruz.

Ülkemizde Black Metal piyasasını nasıl buluyorsunuz, gerek yurtta gerekse dünyada çok sevilen bir çok gruba sahibiz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz ve kimleri takip ediyor ve destekliyorsunuz?

Nenhar: Özellikle ben 2010 öncesi tüm grupların bu işi temalarına uygun yaptığını birebir gözlemlediğim için herdaim takip ediyorum. Ülkemizi Avrupa’da temsil eden birçok grup var ve onlara da başarılar diliyorum. Benim için bu müziğin ruhuna uygun kişilerle birarada olmak önemli.

Nargah: Ülkemizdeki black metal piyasası şu dönemde “ölü” olarak nitelendirilecek seviyede durgun. Genel olarak bu müziği kim yaparsa yapsın black metalde ruha önem veriyoruz ve bu ruhu taşıyan herkese desteğimiz tam. Özellikle eski gruplardan ne kadar aktif olmasalarda eski tayfaların gruplarını takip ediyor ve bize desteklerini bildiriyorlar.

Akredsyah son çalışması sonrası en son stüdyodan fotoğraflar paylaşmıştı, haliyle konser planlarınızın olduğunu düşündük, bizleri bekleyen süprizler neler bu yönde ve elbette bu yönde planlarınız neler?

Nenhar: Tabiki konserlerde yer alıp eskiden olduğu gibi tayfalarla buluşmak istiyoruz. 2007-2010 arası birçok konser verdik ve ben tayfa kültürüyle büyümemden dolayı tekrar güzel ortamlar,güzel sohbetler için konserlerde buluşmamız gerektiğini savunuyorum. Aksilik olmazsa kış aylarına doğru İstanbul ve Ankara konserleri için görüşmelerimiz tamamlandı.

Akredsyah olarak dünden bugüne etkilendiğiniz isimler kimler?

Nenhar: Kişisel olarak hala 90’ların gruplarıyla büyüdüğüm için hala 90’lardaki Von, Limbonic ART gibi onlarca grup ve ülkemiz 2010 öncesi gruplarından çok etkileniyorum.

Nargah: Şahsen soundumda etkilendiğim gruplar Tsujder, Taake, 1349 ve benzerleri ve tabi ki de asla es geçemeyeceğim black metalin devleri olarak Darkthrone, Mayhem, Burzum, Marduk, Watain benim için çok önemli bir yere sahip

Son Ep’niz daha çok yeni sayılır, ama üretmeyi çok seven bir yanınız olduğunu da biliyorum, yakın gelecekte bir çalışma var mı?

Nenhar : Nargah ile bu müziği yapmaktan mutluluk duyuyorum ve ikimizin de üretken yapıda olması yeni EPlerin heran gelebileceğini gösteriyor.

Nargah: Evet yeni bir çalışmamız var. Yayınladığımız yeni single “KANLI RITUEL”, gelicek EP nin bir habercisi niteliğinde.

Çerezzine olarak sorularımızı yanıtladığınız için size çok teşekkür ederiz. Son olarak bu satırları okuyan sevenlerinize buradan neler söylemek istersiniz?

Ülkemiz black metali ve diğer yerli gruplara verdiğiniz destek onyıllar geçsede okunup  anılacak, referans olarak danışılacak bir fanzin. Gerek AKREDSYAH ve gerek kişisel olarak bu fanzinde yer almak bizim için mutluluk vericiydi. Ülkemizde metal müziğe gönül vermiş ve hep aktifliğini korumuş eski tayfa,yeni tayfalara esenlikler diliyoruz.. yaşımız kaç olursa olsun “bir nesiliz beraberce”


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir