Den Siste ”Dünya’da sadece bir noktayız ve tek acı çeken biz değiliz hayatta…”

Merhaba dostum, öncelikle Den Siste’nin geri dönüşünden dolayı çok mutlu olduğumu belirtmeden geçmek istemem, buna çok sevindim.  Kariyerinde 6 .yılını kutlayan Den Siste’den  okurlarımıza kısaca bahseder misin?

Öncelikle bu röportaj fırsatını bana ve Den Siste’ye vermiş olduğunuz için teşekkürlerimi bir borç bilirim.  Den Siste’nin geri dönüşünden dolayı bende haddinden fazla mutlu ve heyecanlıyım. Şimdi yoktan var olan bir solo projem var. 2013 Şubat ayında tek başıma depressive black metal icra etme düşüncesiyle kurdum Den Siste’yi. İlk birkaç çalışmam vardı, o dönem. Tek başıma, çok amatörce şeylerdi. Hala arşivimde yerlerini koruyorlar. 6. yılında olan Den Siste, o dönemden kısa bir süre sonra Zenith Maudlin’den tanıdığımız, değerli üstadım Dorukcan Yıldız, projeme katılarak beni onurlandırmıştı ve gayet içimize sinen ve olumlu tepkiler aldığımız çalışmalar ortaya koymaya başlamıştık.

Den Siste ”Norveç ve İsveç” dillerinde ”son kişi, son” anlamlarını taşımaktadır. Bir şarkı sözümde olduğu gibi ”her sonun bir başlangıcı var…” demiştim. Den Siste’nin içten içe teması ”sonun başlangıcını” içinde saklı tutmaktadır. Fakat şarkı sözlerimden anlam çıkaracak olanlar varsa eğer; ”metaforik” bir şekilde bu intihara meyilli sözler, albüm kapakları vs. gibi görsellerden ve maneviyattan bayağı uzağız. Bilen biliyor ve anlayan anlıyor. Biz işin sanatsal, manevi, duygusal ve atmosferik boyutunda olduk her zaman bu müziği icra ederken. Gizli tuttuğumuz şeyleri anlayarak, içindeki metaforik kıvılcımı ateşe dönüştürenler olduysa ne mutlu bize…

Den Siste ülkemizin Black Metal grupları içinde çok farklı ve özel bir yere sahip bir grup, müziğinizde her zaman melankoli ön plandaydı ve artık tamamen Doom Metal tarzına yöneldiniz, bu süreç nasıl gelişti bizlere anlatır mısınız?

Bu güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Benim içinde Den Siste hayatımda çok ayrı ve farklı bir yere sahip. Hayatımın bir parçasıdır desem yeridir… Depressive Black Metal ile uğraşanların olmazsa olmazı; ”olağan dışı ruh halleri ve psikolojileridir”. Dsbm icra etmek o yüzden her Metal müzisyeninin olgusu değil. Unutulmaya yüz  tutmuş bir türdür. Fakat benim sağlığım ve psikolojim artık kaldırmamaya başlamıştı. 2009’da keşfettiğim bu tür, artık saplantı halini almıştı, dinleme açısından. Defalarca gel gitlerim oldu, öncelikli olarak dinleyenlerin, dinlettiğim şeyler yüzünden psikolojilerini etkilemek istemediğimden ve şarkı sözlerinin yerini müzik ve vokal daha ön plana geçtiğinden, anlatmak istediklerimi çok az kişi anladı… Yaklaşık 2 yıldır tamamen uzaklaştım. Artık en sevdiğim dsbm parçasını dinlemek istesem bile, 1 dakikayı zor buluyor dinleyebilmem. Son 2 yıldırda Doom Metal dinleme açısından önplana geçti, bir iki tane amatör olarak Doom Metal icra etme tecrübem oldu, her ne kadar uzun süreli olmasa da. Son zamanlarda Doom Metal ve Den Siste nasıl olur diye günlerce düşündüm ve en sonunda içime sinerek değeri dostum Ali Özkanlı ile Den Siste’yi Doom Metal ile canlandırma kararı aldık.

Den Siste çok sevdiğimiz müzisyen Ali Özkanlı ile devam edecek artık, buda ayrı bir heyecan yarattı, peki bu birleşme nasıl gerçekleşti?

Değerli dostum Ali Özkanlı ile daha önce kısa sürelide olsa çalışma imkanı buldum. Şu an, istediklerimi anlayabilecek, fedakarlık yapabilecek, ciddiyet, istek ve heyecanla çalışabilecek bir müzisyen olarak kendime o an Ali Özkanlı’yı yakın hissettim. -Ki zaten Ali Özkanlı’yı yıllardır takip etmiş ve yeteneğinden şüphesi olmayan biriyim.

Kurtar isimli şarkınız  grubunuzun en çok bilinen ve sevilen şarkısı oldu, bu şarkının bu kadar sevileceğini tahmin ediyor muydun ve sendeki yeri nedir?

Damardan girdiniz desem yeridir 🙂 Den Siste’yi Den Siste yapan Kurtar oldu desek çok abartı kaçmaz açıkçası. Altyapı bana ulaştığında ve ben sözleri kara kalemle kağıda yazıp, vokal kaydını aldıktan sonra vs. o aşamalarda şu kadar tutulacak, bu kadar tutulacak gibi hiçbir şey aklıma gelmedi açıkçası. Nasıl bir duygu durumu içerisindeysem, yılların acımasızlığına karşı olan savaşımın yara izlerini ”Kurtar” şarkısı ile dinleyenlerle paylaştım desem yeridir. 2009’dan bu yana gördüğüm ruhsal tedavilerim ve birtakım olumsuz tecrübelerin yanında ”Kurtar” şarkısıyla o yıldan bu yana acımasız hayatın ve gün yüzüne çıkmayan şeyleri şarkı sözleri ile anlatmaya ve scream vokal ilede zihinlere tınlatmış oldum.

Den Siste artık bir Doom Metal grubu, peki ülkenin doom metal piyasası hakkında neler düşünüyorsunuz. Ve Türkiye’de beğendiğiniz doom metal grupları var mı?

Türkiye’de Doom Metal, Metal camiasında maalesef gün yüzüne çıkmamış bir tür, uğraşmak açısından. Dinleyenler yok değil fakat icra edenlerde varsada ben çok uzak kaldım. Kütahya’nın gururu Acedia’yı tek geçerim desem yeridir Türkiye’de Doom Metal’de. Acedia’yı ilk keşfettiğim sıralarda ”Silver Tears” parçalarına baya sarmıştım 🙂

Peki Den Siste yeni çalışmalarına başladı mı , bizleri neler bekliyor ve yeni şarkılarınızı ne zaman dinleyeceğiz?

Evet, Den Siste ile ufaktan çalışmalara başladık. Kaldığımız yerden devam ediyoruz, her ne kadar tür değişikliğine gitsekte. Doom Metal ile başlangıç yapacağımız parça için şu an çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Elimizden ne geliyorsa, daha iyisini yapmak istiyoruz ve bu türün dinleyicilerinin, şarkılarımızla, kendilerinden bir şeyler bulmaları temennimizdir.

Yeni Den Siste şarkılarında şarkılarınızı yazarken, nelerden besleniyorsunuz?

Şu an bunu söylemem için biraz erken. Ama şöyle bir şey söyleyebilirim, Den Siste dsbm sözleri yazarken nasıl ”klişe ve sıradan” sözlerin aksine sözler taşıdıysa, yine o çizgiyi bozmayacaktır…

Ençok etkilendiğiniz grup ve müzisyenler kimler?

Bunu Metal müziğin genel türlerine dair bir cevap vermem biraz düşündürür ve uzun sürer fakat konu Doom Metal olduğu için; ”Empyrium, Forest of Shadows, Draconian, Uaral” gibi yaşayan yeraltı efsaneleri başlarda geliyor.

Son olarak sorularımızı yanıtladığınız için size çok teşekkür ederiz.  Sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

Bu güzel röportajda sizlerle olmak çok keyifliydi. Biraz olsun bir şeyleri dile getirme fırsatım oldu. Son olarak bu röportajı okuyan tüm sevgili dostlarıma, Den Siste’nin ”Özgür Veda” isimli şarkısının sözlerinden bir sözler söylemek isterim son olarak: ”Dünya’da sadece bir noktayız ve tek acı çeken biz değiliz hayatta…”

Teşekkürler!


Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir