Mehometh ” Black Metal’in tavizsiz grubuyla çok özel bir Röportaj”

Selam Dostum Mehometh nasıl , ne zaman ve kimler tarafından kuruldu, bizlere biraz grubun hikayesinden bahseder misin?

Merhaba dostum, Mehometh aslında yaklaşık 13 yıllık bir birikim olarak doğdu, resmi kuruluşu ise 2016 yılında gerçekleşti, ilk kadroda Emre Albayrak, Tolgacan Aslan, Samet Yıldız ile birlikteydik. Bir süre sonra grup kadrosu dağıldı, tutunamadık ve iletişim problemleri yaşadık. Her grupta olabilecek şeyler ve çoğu grubun da tamamen silinip gitmesine sebep olsa da ben direndim ve grubu yeniden revize edene dek bağımsız bir şekilde YouTube üzerinde single yayınladım, başarısız iki klip denemesi yaptım, bir sene içinde Ankara, Sakarya ve Marmaris arasında iş için turladım ve İstanbul’a döndüm, İstanbul’a dönünce de yayınlanmış olan klipleri yayından kaldırdık ve grubumuzun yeni gitaristiyle birlikte imkanlar dahilinde yeni bir klip çektik, aynı ay içerisinde de albümü yayınladık. Sonrasında grup 3 kişi olacak şekilde yeniden kadro oluşturduk, sahne çalışmaları için stüdyoya girdik ve lansman konserini Caravan’da gerçekleştirdik. Şu anda grup üye sayımız 4’e yükseldi ben de artık bas gitar yerine gitar vokale geçme şansına sahip oldum. Herşey yavaş yavaş rayına oturuyor.

İlk Albümünüz ‘’To The Apostles ‘’ dünyanın birçok yerinde ilgiyle karşılamdı ve kısa denilebilecek sürede yepyeni bir ep ‘’Circle & Snakes ‘’isimli bir ep yayınladın, genel olarak aldığın yorum ve eleştriler ne yönde?

Albüm 25 saat müzik etiketiyle piyasaya çıktı, ağırlıklı olarak Spotify üzerinde dinlendi, toplam dinlenme süresi 4325 dakika olarak rapor edildi, planın fazlasıyla gerisinde olduğumu düşündüğüm için de grubun diğer üyeleri ile fikir alış verişinde bulunarak yeni albümün Aralık ortası yada Ocak başlarında piyasaya çıkması konusunda mutabık kaldık. İlk albümü yerin dibine sokan da oldu, göklere çıkaran da, yurt dışından aldığımız en iyi tepki ise Ethan Fixell’ın albümümüzü beğendiğine dair mesajı oldu. İlk albümümüz kesinlikle mükemmel bir albüm değil, ama ileride olacağımız grubun alt yapısına kesinlikle yön veren dinamiklere sahip. İkinci albümden iki single çalışmanın olduğu Circle&Snakes ise ilk albümden oldukça farklı çizgiler taşıyan bir çalışma oldu. Henüz kötü bir yorum almadık. Gelecek kötü yorumları heyecanla bekliyoruz, hahahahahahahaha 😀
Evet Mehometh bir black metal grubu, müzik kadar müziğin felsefesi de bizim için bir o kadar önemli, benim şahsi görüşümü sorgulayacak olursan sevgili dostum, metal müziğin genelinde (glam metal hariç) sanatın en koyu tonlarını bulmak mümkün. Kimi gruplar savaşlara karşı bir isyan çığlığı olurken, kimi gruplar karanlıktan beslenir, kimisi korkuları işler, kimileri şeytani güçlere sahiptir, kimisi politiktir, kimisi estetik ve mükemmelik peşindedir. Kısacası metal müzik asildir ve Mehometh olarak biz bunların hepsinden bir parça taşıyoruz, insanlığın evrimi hakkında kaygılarımız var, önümüzdeki 1000 yılın artık aydınlanma ve evrimde yeni bir noktaya gelindiği bir bin yıl olmasını diliyoruz. Bunun tohumlarını ise genç kuşaklara aktarmak için en uygun yol onları sanat ve bilime teşvik etmektir.
Mehometh bir Black Metal grubu ve doğal olaraktan bu tür bir müzikten öte bir duruş, Mehometh’te buda açık ara gayet ortada, genel olarak Black Metal’in felsefesi hakkında neler düşünüyorsunuz?
Evet Mehometh bir black metal grubu, müzik kadar müziğin felsefesi de bizim için bir o kadar önemli, benim şahsi görüşümü sorgulayacak olursan sevgili dostum, metal müziğin genelinde (glam metal hariç) sanatın en koyu tonlarını bulmak mümkün. Kimi gruplar savaşlara karşı bir isyan çığlığı olurken, kimi gruplar karanlıktan beslenir, kimisi korkuları işler, kimileri şeytani güçlere sahiptir, kimisi politiktir, kimisi estetik ve mükemmelik peşindedir. Kısacası metal müzik asildir ve Mehometh olarak biz bunların hepsinden bir parça taşıyoruz, insanlığın evrimi hakkında kaygılarımız var, önümüzdeki 1000 yılın artık aydınlanma ve evrimde yeni bir noktaya gelindiği bir bin yıl olmasını diliyoruz. Bunun tohumlarını ise genç kuşaklara aktarmak için en uygun yol onları sanat ve bilime teşvik etmektir.
Lirikler de genel olarak nelerden bahsediyorsun ve neleri baz alıyorsunuz?
Grubun şarkı sözlerini ben yazıyorum çoğunlukla, Ben müslüman değilim ve orta doğu dinleriyle uzaktan yakından ilişkim yok, din her zaman insanların özgürlüklerine saygısız ve incitici bir tavır sergiler. Ben buna karşıyım, dindar insanlara karşı herhangi bir düşmanlığım yok, benim derdim insanların içini boşaltıp kupkuru bir şekilde hayatın ortasına atan zihinler ve zihniyetlerle. Kendimizi bunlardan arındırana dek maalesef evrimde bir sonraki aşamaya gelemeyecek ve asla ilerleyemeyeceğiz. İnanç konusunda kendimi dışarı açmayı düşünmüyorum, klipte ve şarkılarda kullandığım şeytan/lucifer imgeleri birer sembol. Ama neyin sembolü? Prometheus’tan Che’ye dek isyanın ve direnişin sembolü olarak kabul edebilirsiniz, direniş özgürlük getirir. Gezi parkı olayları sırasında koluma saplanan çam parçalarından kalma yara izlerim, benim direnişimin ve sistemi yargılayan, “HAYIR!” diyebilen özgür insanın alnında yer eden “ASİ” damgamdır. Gözlerim çok büyük felaketler gördü. Gezi parkından 15 temmuz tiyatrosuna dek gördüğüm tüm cesetler beni bu noktaya getirdi. Tahrip edilen doğa, ne uğruna öldüğünü bilmeyen şehitler, kola bacağı kesilip işkence edilen sokak hayvanları, çocuklara yapılan cinsel istismarlar ve tüm bunların normal sayılması benim içimdeki şeytanı kışkırttı. Bu kadar basit. Bu yaşananları normal karşılayacak değilim.
Konserlerde tamgaz devam ediyor, genel olarak nasıl geçiyor ve sizi yakın zamanda nerelerde izleyeceğiz?
Aslında konserler şu anda durmuş durumda, sebebi ise yılbaşı öncesi insanların clublarda porno kültürünün dibinde bir yıl başı gecesi yaşamak için konser salonlarını terk etmesi diyebilirim. Ne yazık ki çok sağlam metalci dediğimiz bir çok insan da yılbaşı gecesi bu holograma kendini teslim etmek istiyor. Kimsenin bilgelik ve doğruluk içeren herhangi bir şarkıyı gidip de yerinde dinlemek gibi bir derdi yok. Şu anda en yakın konser tarihimiz 2 Şubat cumartesi, mükemmel bir gece olmasını umuyoruz. Dark promotion festival kapsamında sahnede sevdiğimiz dostlarla birlikte olacağız. Heyecanlıyız ve bu bizim yeni bas gitaristimizle de ilk konserimiz olacak.
Türkiye’de Extreme Metal çok iyi gruplar çıkarıyor, özellikle Black Metal tarafında gruplar dehşet işlere imza attı, sen genel olarak nasıl buluyorsun Black Metal gruplarımızı?
Çok fazla takip ettiğim söylenemez, ama ortaya çıkan işlerin de sağlam olduğu doğru, en ilgimi çeken gruplar ve one man band oluşumlar ise başlıca Black Omen, Behtaroth, Baalzephon ve Embrace the Rational.
Mehometh olarak en çok hangi isimlerden etkilendiniz?
u en can alıcı sorulardan oldu 😀
Behemoth, Belphegor, Bathory, Dark Funeral, Marduk, Burzum, Darkthrone, Beyond Creation, Gojira, Deicide, Abbath, İmmortal gibi isimler ağırlıklı olarak pek çok isimden etkilendik.
Türkiye’deki Metal piyasasını genel olarak nasıl buluyorsunuz ve yerli gruplardan hangi isimleri beğeniyor ve destekliyorsunuz?
Ah be dostum ne sen sor ne ben söyleyeyim…
Herkes tekelleşme derdinde, ismini vermeyeceğim bir grup ile konuşmamız sırasında bize festival kapsamında boş mekana çalmayı teklif ettiler, kendileri de headliner olacakmış. Teklifi götüren biziz, açılış grubu da biziz, grupları kendileri seçeceklermiş, bilet satışını da kendileri yapacaklarmış artık kim olacaksa biletlerin başında. İki ucu b.klu değnek, elimi ayağımı çektim hemen ismi lazım değil arkadaşlardan. Utanmasalar bize sahneye çıkmama emri vereceklerdi 😀 son anda sahneye çıkmayı kurtardık arkadaşlarla konuyu kapatıp 🤣
Mehometh olarak bundan sonraki planlarınız arasında neler var ve hedefleriniz neler?
Bundan sonraki gerçekleşecek olan gelişmeler şu şekilde; Aralık ortası yada Ocak başlarında piyasaya yeni albüm ve klip piyasaya çıkacak. Dark Promotion Festival ile güzel konserler yapacağız, birkaç senede kendimizi ve festivali daha da geliştirmek istiyoruz. Birkaç sene içerisinde ilk hedeflerim arasında Behemoth’la aynı sahneyi paylaşmak istiyorum, bunu tüm samimiyetle itiraf ediyorum 😄
Birde Dark Promotion Fest var içinde bulunduğunuz, bu proje nasıl oluştu ve kimler ile çalışıyorsunuz, bizlere bu projeden bahseder misiniz?
Dark Promotion Festival kısa ismi ile darkprofest kısa koduyla DPF, benim tekelleşmeye başlayan amcalara karşı bir isyanım olarak değerlendirilebilir. İsmini vermeyeceğim ve sevgi saygımı eksik etmediğim bir iki abinin ısrarla yaptığım işleri görmezden gelmeleri üzerine çıldırdım diyebiliriz. En sonunda kendi şansını yaratmak isteyen tek ben değilimdir diye düşündüm, birkaç grupla da irtibata geçtim. False in Truth, Demifrag, Eksi6, Sis, Yaşru ile iletişim halindeyiz. Eski dostlarım yönetmen Ezgi Köksal ve değerli müzisyen dostum Soner Kaplan çifti de organizatör olarak projede destekçim oldu. Birkaç aç köpeği dayak yemişten beter edecek işler yapmayı umuyoruz.
Çerezzine olarak sorularımızı cevapladığınız için size çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz. Son olarak bu satırları okuyan dostlara neler söylemek istersiniz?
Ben de sabırla röportajı okuyan tüm dostlarımıza teşekkür ederim, herkese bu röportaj için söyleyeceğimiz son söz şu; doğayı ve hayvanları sevin, çocuklara merhametli olun, kendinize iyi davranın, hayallerinizi ertelemeyin, sanat ve bilimle ve Atatürk’le kalın…

Bu yazıyı paylaşın:

Jas lee Mor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir